Magazín

Z čoho všetkého sa dnes stavajú domy

 

Premýšľate nad výstavbou domu a neviete, aký materiál použiť? Preferujete tradičné materiály,
alebo nízkonákladovú a ekologickú stavbu? Dokázali by ste bývať v dome vytlačenom na 3D tlačiarni? V súčasnosti je na trhu množstvo moderných stavebných produktov, ktoré umožňujú experimentovať.

 

Prírodné a obnoviteľné

Stále obľúbenejším prírodným materiálom, ohľaduplným k životnému prostrediu je drevo. Je dostupné v podobe drevených kmeňov, či moderných CLT panelov. Populárnymi sú opäť kameň, hlina, slama, rákosiekonope. Hoci sú označované ako alternatívne materiály používané pri svojpomocnej výstavbe, vyznačujú sa výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami a zdravotnou nezávadnosťou. Revolučným stavebným materiálom je kamenná vlna. Vyrába sa predovšetkým z čadičových a bazaltových hornín do podoby špeciálnych vlákien, ktoré sú extrémne trvácne, izolujú teplo a zvuk a sú odolné voči požiaru.

 

Obr.: Ilustračné foto

 

Tradičné a cenovo dostupné

K najpoužívanejším materiálom z prírodnej suroviny patrí bezpochyby pálená tehla. Je charakteristická svojou pevnosťou, tvarovou stálosťou, dobrými tepelnými vlastnosťami a vďaka nízkym nákladom na výrobu aj cenovou dostupnosťou. Cenovo dostupné a vyhľadávané sú aj pórobetónové tvárnice. Priazeň u stavebníkov si získali najmä kvôli ich presnosti a jednoduchosti pri realizácii stavby.

 

Čoraz častejšie sa na murovanie nosných a obvodových múrov používa ľahká konštrukcia, tzv. vrstvový betón. Samonosné veľkoplošné stenové systémy umožňujú pohodlnú manipuláciu a variabilitu. Do popredia sa dostávajú aj oceľové skelety s opláštením sendvičovými PUR a PIR panelmiv kombinácii napríklad so sklom.


100% recyklované

Výskumníci v súčasnosti prichádzajú s výsledkami, vďaka ktorým je možné vyrobiť špičkové stavebné materiály už aj recyklovaním tzv. tetrapakov, či recykláciou nepotrebných materiálov a plastov pre 3D tlačiarne. Tie sú schopné postupným nanášaním vrstiev vytlačiť dom podľa vlastných predstáv.

 

Obr.: Ilustračné foto

 

Materiály budúcnosti

V prímesiach do náterov sa dnes objavujú už aj nanočastice. Tie zabezpečujú ich trvalú čistotu, farebnú stálosť a odolnosť voči poveternostným vplyvom. Vedci sa preto pohrávajú s myšlienkou vyrobiť akýkoľvek materiál z atómov a molekúl a stavať na princípe nanotechnológie. Rovnako pokrokové by mali byť špeciálne kovy, ktoré by dokázali plávať na vode, meniť priehľadnosť vplyvom svetla a tepla, či dokonca betóns obsahom baktérií, ktorý by pod ich vplyvom zacelil svoje praskliny.

 

Či už si vyberáte tradičné alebo moderné stavebné materiály, nemali by ste zabúdať na ochranu hrubej stavby pred poveternostnými vplyvmi. Preto je dôležitý aj vhodný výber tepelnoizolačného materiálu.

Prečítajte si viac o zateplení fasády sivým polystyrénomvýzname zateplenia plochej strechy.