Magazín

Toto je 5 najneobyčajnejších domov na svete, ktoré vás určite ohúria

Vkus je vždy veľmi individuálnou záležitosťou a vyjadriť sa dá naozaj rôznymi spôsobmi. Neraz je to aj práve prostredníctvom domu. Vybrali sme 5 veľmi neobyčajných domov z rôznych kútov sveta, ku ktorým majú ich obyvatelia, prípadne tvorcovia osobitý vzťah. Niektoré sú teda poriadne „úlety“. 

Mať pekný a útulný dom s garážou a okolo neho záhradku s bazénom. To sú časté sny a požiadavky ľudí, ktorí sa rozhodli pre bývanie v rodinnom dome. Niektorí na to ale išli úplne inak. Domy, ktoré vám ukážeme rozhodne nezapadajú do žiadnych konvencií ani šablón, sú úplne unikátne a na pobyt v nich by ste si možno museli aj dlhšie zvykať. 

 

Najtenší dom na svete – Poľsko

Za netradičnými domami netreba vždy cestovať na opačný koniec planéty. Doslova ikonou Varšavy sa stal najužší dom na svete, ktorý na šírku meria len 152 cm. Nie je to teda nič pre klaustrofobikov. Jeho jediný obyvateľ a zároveň architekt Jakub Szczesny si ho však veľmi pochvaľuje. Dom je doslova vtesnaný medzi dve väčšie budovy a jeho interiér nemohol byť usporiadaný inak, ako vertikálne. 

 

Dom so šmykľavkou - Japonsko

Tento dom možno na prvý pohľad nie je úplne neobyčajný, ak ale nazriete dovnútra, váš názor sa určite zmení. Tento trojpodlažný dom s podlahovou plochou takmer 160 m2 má totiž vo svojom vnútri veľkú šmykľavku pomocou ktorej sa môžete premiestňovať medzi jednotlivými poschodiami. 

    

 

Oceľový dom – Texas, USA

Autorom tohto oceľového domu je Robert Bruno, ktorý na ňom pracoval 23 rokov až do svojej smrti v roku 2008. Veľká väčšina častí tohto domu je z ocele. Tento trojposchodový dom nie je bohužiaľ dodnes úplne dokončený, aj keď viacero z jeho časti je obývateľných. 

     

 

Domy prerobené z kostolov - Holandsko

Štúdio Zecc Architecten nedávno v Utrechte prestavalo dva kostoly na rodinné domy. Hoci už neslúžia svojmu pôvodnému účelu, svoj charakter si tieto stavby zachovali. 

 

S-House, Japonsko

O netradičné domy nie je v Japonsku núdza, medzi nimi však tento určite vyniká. Zaujme čistými líniami a najmä veľkými presklenými časťami. Tie síce prípadným obyvateľom doprajú dostatok denného svetla, určite však ale uberú z pocitu súkromia.

 

 

Odporúčame vám prečítať aj tieto články: