Magazín

Podlahový polystyrén: výhody a spôsoby využitia

 

Využitie polystyrénu v moderných stavbách je stále častejšie a tento materiál si svoje uplatnenie celkom prirodzene nachádza aj pri izolácii podláh. Podlahový polystyrén je vďaka svojim vlastnostiam priam ideálny na použitie v rôznych podlahových konštrukciách a prináša okamžitú energetickú úsporu. Pozrieme sa na to, ktorý typ polystyrénu je vhodný na izoláciu podláh a prečo sa podlahový polystyrén teší stále väčšej obľube.

Polystyrén je ako izolačný materiál stále rozšírenejší a platí to nielen v prípade novostavieb ale aj pri rekonštrukciách starých budov. Postupným rozširovaním nízkoenergetických stavieb a narastajúcom tlaku na znižovanie energetickej náročnosti budov sa do popredia dostávajú moderné materiály, ktoré sa vyznačujú vyváženými vlastnosťami. Expandovaný extrudovaný polystyrén tak zohráva pri izoláciách starších aj nových stavieb veľmi dôležitú úlohu.

Pri navrhovaní zateplenia modernej nehnuteľnosti určite netreba podceňovať podlahové zateplenie a zateplenie základov. Práve cez podlahu totiž môže uniknúť približne 20% tepla a tak sa nad izoláciou (aspoň) prízemných podláh určite oplatí popremýšľať. Aby bol pre vás výber čo najjednoduchší, pripravili sme pre vás praktického sprievodcu výberom podlahového polystyrénu.

 

Ako sa zorientovať podľa označenia polystyrénu?

Výber správneho typu podlahového polystyrénu je kľúčový na zabezpečenie maximálnej efektívnosti a tých najlepších úžitkových vlastností s ohľadom na vaše potreby. Prvým krokom pred výberom podlahového polystyrénu bude zorientovať sa s ich označovaním. V ponuke sa môžete stretnúť s označeniami EPS pre expandovaný polystyrén a XPS pre extrudovaný polystyrén. V ponuke Austrotherm nájdete aj označenie GrEPS, pričom v tomto prípade ide o expandovaný polystyrén s prímesou grafitu.

Za označením druhu polystyrénu sa nachádza číselné vyjadrenie pevnosti polystyrénu v tlaku pri 10% stlačení. V poradí tretie označenie písmenom Z, S alebo F je označením skupiny použitia na základný, stabilizovaný a fasádny. Na praktickom príklade si ilustrujme, ako sa vďaka označeniu môžete pri výbere ľahko a rýchlo zorientovať.

Podlahový polystyrén pre bežné podlahy v bytových domoch má spravidla označenie EPS 100 Z. Z označenia teda vieme vyčítať, že ide o expandovaný polystyrén  v základnom prevedení bez stabilizácie a s napätím v tlaku pri 10% stlačení okolo 100 kPa. Tento produkt bude vhodný pre bežné podlahy v prízemí bez nadmerného plošného zaťaženia.

 

Ako si vybrať podlahový polystyrén?

Už v predchádzajúcej časti sme naznačili, aké sú rozdiely medzi jednotlivými typmi podlahového polystyrénu. Teraz sa ale poďme pozrieť na to, aké parametre si všímať pri výbere a čo všetko je potrebné zohľadniť. O niečo jednoduchší výber je aj vďaka viacerým špeciálnym polystyrénovým produktom, ako napríklad Austrotherm GrEPS 150, ktorého termoizolačné vlastnosti a odolnosť voči zaťaženiu zlepšuje prímes grafitu.

Pri výbere podlahového polystyrénu by ste sa mali orientovať podľa použitia a účelnosti konkrétnej podlahy. Výber podlahového polystyrénu musí teda v prvom rade zohľadňovať spôsob, akým bude podlaha využívaná.

 

Podlahový polystyrén na ľahké podlahy

Ak ide o ľahkú podlahu na prízemí, vystačíte si s polystyrénom, ktorý zvládne základné tlakové zaťaženie. V tomto prípade je vhodným materiálom aj základný extrudovaný polystyrén EPS s napätím v tlaku pri 10% stlačení 100-150 kPa. 

Podlahový polystyrén na podlahy s veľkým zaťažením

Ak naopak vyberáte izoláciu napríklad garáže, oplatí sa investovať do podlahového polystyrénu s vyššou odolnosťou voči plošnému zaťaženiu – izolácia tzv. ťažkých podláh. Pre podlahy s vyšším zaťažením je vhodné siahnuť po aj po extrudovanom polystyréne XPS S, prípadne po niektorom z produktov radu Austrotherm XPS.

Podlahový polystyrén s kročajovou izoláciou

V prípade výberu podlahovej izolácie, napríklad na poschodie rodinného domu, je zas určite vhodné vybrať podlahový polystyrén izolujúci krokový hluk. V tomto prípade budú ideálnou voľbou napríklad zvukovoizolačné dosky z expandovaného penového polystyrénu s prímesou grafitu Austrotherm GrEPS T6,5.  

 

 

Materiálové vlastnosti podlahového polystyrénu a dôležitosť jeho kvality

Po samotnom výbere podlahového polystyrénu by sme nemali zabudnúť na overenie kvality výsledného produktu. Vo všeobecnosti platí, že montáž tohto typu izolácie nie je zložitá, hoci má svoje špecifiká. Pri kvalitných polystyrénových doskách sa môžete spoľahnúť nielen na ich vynikajúce termoizolačné vlastnosti ale najmä rozmerovútvarovú stálosť, aby po montáži nedochádzalo k deformáciám.

Záverom dodajme, že polystyrény sú na izoláciu podláh mimoriadne vhodným materiálom. Má vynikajúce termoizolačné vlastnosti, nízku nasiakavosť vodou, veľmi nízku hmotnosť a neobsahuje žiadne nebezpečné látky poškodzujúce ozónovú vrstvu Zeme. Tieto materiály sú zároveň zdravotne nezávadné a nedráždivé.

Polystyrénové podlahové izolácie sú ideálnym spôsobom, ako dosiahnuť úsporu na energiách a zaslúžene si užívať teplo domova.