Magazín

Tepelná izolácia základovej dosky: cesta k zníženiu nákladov na energie

Dosiahnuť čo najnižšie energetické nároky je zrejme snom každého majiteľa nehnuteľnosti. Najmä v prípade rodinných domov je tlak na znižovanie energetickej náročnosti najviditeľnejší a nízkoenergetické domy sú stála žiadanejšie. Spôsobov, ako si môžete mesačné výdavky na energie vo vašom vytúženom dome znížiť je viacero a jedným z nich je aj tepelná izolácia základovej dosky, ktorá so sebou prináša množstvo výhod. 

Základová doska sa ako jeden z typov plošných základov používa pri väčšine stavieb rodinných domov. Podľa statického návrhu by sa jej hrúbka mala pohybovať v rozmedzí 500 až 1 200 mm. Popri jej správnom vyhotovení je taktiež veľmi dôležitá aj jej správna izolácia. Dôvod je jednoduchý. Po dokončení stavby je základná doska prakticky nedostupná a prípadné nedostatky sa už vo väčšine prípadov ani nedajú napraviť. 

Samotná izolácia základovej dosky je veľmi rozsiahlou témou, my sme sa rozhodli zamerať sa na jej tepelnú izoláciu, ktorá pre budúcich obyvateľov rodinného domu prináša viacero zásadných výhod. Vysvetlíme vám, prečo sa oplatí nad tepelnou izoláciou základovej dosky vôbec rozmýšľať a akým spôsobom je možné ju vyhotoviť. 

 

Tepelná izolácia základovej dosky prináša úspory na energiách

Pri akýchkoľvek snahách o dosiahnutie energetických úspor prakticky pri akejkoľvek stavbe, je vždy dobré zamyslieť sa nad tým, cez ktoré miesta uniká najviac tepla. Zrejme mnohým ako prvé napadnú okná, prípadne strecha. Tie však ani zďaleka nie sú jedinými zdrojmi únikov drahocenného tepla. Už pri výstavbe rodinného domu je dobré uvedomiť si, koľko tepla uniká cez podlahy a tiež, že sa s tým dá urobiť viac než len siahnuť po bežnej podlahovej izolácii. 

Ako teda účinne zabrániť únikom tepla v podlahovej časti? Treba sa zamerať na to, čo sa nachádza pod samotnou podlahou. Samozrejme, aj bežná podlahová izolácia pomáha znižovať tepelné úniky, tepelná izolácia základovej dosky je však ešte účinnejším riešením. Izolačné materiály sa v tomto prípade umiestňujú nad, alebo pod základovú dosku. Skrátka, mali by byť všade tam, kde dochádza ku kontaktu základovej dosky so studeným podkladom, resp. s pôdou. Popritom sa určite oplatí spomenúť, že takáto izolácia je pre základovú dosku zároveň dodatočným ochranným prvkom. 

Ak sa rozhodnete pre tepelnú izoláciu základovej dosky, veľmi dôležité je ustrážiť si nielen spôsob montáže izolačného materiálu ale aj jeho kvalitu. 

 

Aký je najvhodnejší materiál na tepelnú izoláciu základovej dosky?

Materiál, ktorým chceme tepelne zaizolovať základovú dosku by mal spĺňať niekoľko kritérií a určite sa ich neoplatí podceňovať. V prvom rade by mal byť dostatočne odolný voči zaťaženiu a tlaku, samozrejme treba zohľadniť konkrétnu stavbu, iné nároky sú kladené napríklad na menší rodinný dom a iné napríklad na garážový dom. 

Okrem odolnosti voči tlaku je dôležité, aby zvládal dlhodobo odolávať vlhkosti a nebol nasiakavý. Treba tiež počítať, že v niektorých miestach bude izolačný materiál v kontakte s pôdou, ktorá je prakticky stálym zdrojom vlhkosti. Samozrejme, tepelnú izoláciu je potrebné vykonať kvalitne, tak aby bola súvislá a okolie dosky bolo precízne zadebnené. 

Veľmi častým materiálom, ktorý sa využíva na tepelnú izoláciu základových dosiek je práve extrudovaný polystyrén XPS resp. dosky vyhotovené z tohto materiálu. Tento typ izolácie je vhodný najmä pre svoju vynikajúcu odolnosť voči extrémnemu tlaku a vlhkosti. Presne na tento účel sú k dispozícii rôzne druhy dosiek z XPS polystyrénu, ktoré je možné pospájať do kompletného izolačného systému. Izolačné dosky, ktorými vytvárame debnenie by mali mať hrúbku minimálne 100 mm a na spájanie jednotlivých prvkov sa odporúča používať presne tvarované uholníky. Toto riešenie je samozrejme ideálne aj pre nízkoenergetické stavby. 

Na záver spomeňme len zlaté pravidlo, na ktoré určite netreba zabúdať. Tepelná izolácia základovej dosky má význam iba vtedy, ak je vykonaná s maximálnou presnosťou. 

 

Chystáte sa zatepľovať? Prečítajte si tiež: