Magazín

Zateplenie sokla

 

Sokel ako väzba medzi obvodovou konštrukciou a základovou konštrukciou patrí medzi veľmi namáhané časti každej stavby. Práve z tohto dôvodu je veľmi dôležité jeho správne zateplenie. Poradíme vám, ako si na zateplenie sokla vybrať správny materiál a na čo všetko sa treba pri výbere sústrediť.

Sokel je spodnou časťou fasády, ktorá je vystavená náročným poveternostným vplyvom, vysokému tlaku a vďaka tomu, že je umiestnená nad terénom tak vo väčšej miere aj pôdnej vlhkosti. Aj toto sú niektoré z dôvodov, prečo sa zatepleniu sokla oplatí venovať osobitnú pozornosť a vyhnúť sa niektorým materiálom, ktoré na tento účel nie sú práve najvhodnejšie. Zateplenie sokla je investíciou, ktorá sa vám pri správnej realizácii a výbere vhodného materiálu mnohonásobne vráti.

 

Prečo je dôležité správne zateplenie sokla? 

Rovnako ako pri zateplení základovej dosky, aj pri zateplení sokla je hlavným cieľom zabránenie vzniku tepelných mostov. Okrem toho je ale potrebné uvedomiť si, že sokel je vystavovaný mnohým vonkajším vplyvom, ktoré ho môžu ľahko poškodiť. Správne vykonaným zateplením sokla chránime nielen samotnú konštrukciu sokla, ale dosiahneme vyšší tepelný komfortodolnosť celej stavby

Výber materiálu na zateplenie sokla je o to dôležitejší, ak si uvedomíme čomu všetkému musí sokel čeliť. Keďže ide o stavebný prvok v kontakte s pôdou, je nevyhnutné, aby táto časť stavby bola dostatočne chránená pred pôdnou vlhkosťou, kyslosťou pôdy, vodou, návalom snehu či pred nárazmi. Ochrana by mala byť navrhnutá tak, aby bola nielen účinná ale aj trvácna. Opakované opravy soklov môžu byť nielen celkom otravnou ale aj pomerne drahou záležitosťou.  

 

Pri výbere materiálu na izoláciu sokla buďte nároční

Vzhľadom na vyššie popísané faktory, ktoré je potrebné vziať do úvahy pri zatepľovaní sokla je teda zrejmé, že sa v tomto smere vôbec neoplatí šetriť. Navyše, náklady na zateplenie sokla tvoria spravidla iba tretinu celkových nákladov na zateplenie domu. Treba mať na pamäti, že opravy nesprávne odvedenej práce alebo zateplenia nekvalitným materiálom vás následne vyjdú podstatne drahšie

Pri výbere materiálu na zateplenie sokla teda buďte nároční a nenechajte sa zlákať žiadnymi kompromismi. Je dôležité, aby bol sokel zateplený materiálom s minimálnou nasiakavosťou, odolnosťou voči mrazu a tlaku, nízkou resp. žiadnou nasiakavosťou vody, jednoduchou spracovateľnosťou a dlhou životnosťou.

 

Dosky z extrudovaného polystyrénu XPS sú na zateplenie sokla ideálnou voľbou

Ideálnym a veľmi rozšíreným materiálom na zateplenie sokla je extrudovaný polystyrén (XPS), ktorý spĺňa všetky vyššie uvedené požiadavky. Ak navyše uprednostníte tepelnoizolačné platne, ktoré sú presne určené na tento účel, chybu určite neurobíte.  Za vhodný príklad môžeme považovať tepelnoizolačnú dosku  Austrotherm XPS TOP P GK z extrudovaného polystyrénu, ktorá je vhodná na zateplenie všetkých konštrukcií v kontakte s pôdou. Dôležitou výhodou týchto dosiek je štruktúrovaný povrch, ktorý zabezpečuje lepšiu priľnavosť obkladového materiálu na povrchu dosky. 

Alternatívou k doskám z extrudovaného polystyrénu je aj doska Austrotherm EPS EXPERT, ktorej špeciálna úprava umožňuje použitie aj vo vlhkom prostredí, vďaka svojej mimoriadne nízkej nasiakavosti sa hodí nielen na izoláciu soklov, ale aj pivničných priestorov a základovej dosky. Všetky tieto izolačné dosky sú prispôsobené tak, aby sa s nimi jednoducho manipulovalo, boli tvarovo stále a aby svojimi vlasťami zabezpečili spoľahlivú izoláciu sokla na dlhé roky. 

Nezabudnite, že výber kvalitného materiálu a správna realizácia zateplenia soklov vám do budúcnosti ušetrí množstvo starostí a taktiež nemálo peňazí.  

 

Odporúčame vám prečítať aj tieto články: