Magazín

Magazín

5 najneobyčajnejších domov na svete, ktoré vás zaujmu.

Vkus je vždy veľmi individuálnou záležitosťou a vyjadriť sa dá naozaj rôznymi spôsobmi. Neraz je to aj práve prostredníctvom domu. Vybrali sme 5 veľmi neobyčajných domov z rôznych kútov sveta, ku ktorým majú ich obyvatelia, prípadne tvorcovia osobitý vzťah. Niektoré sú teda poriadne „úlety“.

Polystyrén a jeho ohňovzdornosť

V súvislosti so stále širším uplatnením polystyrénových stavebných prvkov sa často stretávame s otázkami ohľadom jeho odolnosti voči ohňu. S týmito pochybnosťami sa často stretávame najmä pri zatepľovaní expandovaným polystyrénom a preto sme sa rozhodli pozrieť na túto problematiku bližšie, vecne a bez predsudkov.

Zateplenie terasy: prečo sa oplatí a ako vybrať ten správny materiál?

Terasa je stavebný prvok, ktorý už tak nejako prirodzene patrí k moderným rodinným domom. Terasy sú však veľmi častým prvkom aj v prípade rôznych nákupných centier a iných komerčných budov. Ak ste sa rozhodli pre stavbu terasy, určite by ste mali niečo vedieť o možnostiach jej zateplenia a výhodách, ktoré toto riešenie prináša.

Ideálne teploty v jednotlivých miestnostiach domu - infografika

Aká je ideálna teplota v dome? Tak tá odporúčaná sa líši miestnosť od miestnosti. Pri inej teplote sa cítime komfortne v kúpeľni a iná teplota je ideálna pri zaspávaní v spálni. Aké sú teda ideálne teploty v miestnostiach domu sa pozrieme v nasledujúcej infografike, ktorú sme pre vás pripravili.

Tepelná izolácia základovej dosky: cesta k zníženiu nákladov na energie

Dosiahnuť čo najnižšie energetické nároky je zrejme snom každého majiteľa nehnuteľnosti. Najmä v prípade rodinných domov je tlak na znižovanie energetickej náročnosti najviditeľnejší a nízkoenergetické domy sú stála žiadanejšie. Spôsobov, ako si môžete mesačné výdavky na energie vo vašom vytúženom dome znížiť je viacero a jedným z nich je aj tepelná izolácia základovej dosky, ktorá so sebou prináša množstvo výhod.

Správna izolácia komína: na čo určite nezabudnúť?

Hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, komín je jednou z najdôležitejších súčastí každého domu a podľa toho je potrebné venovať mu patričnú pozornosť. V praxi sa však stále môžeme stretnúť so zanedbávaním jeho konštrukcie a často sa samotné vlastnosti komína riešia až medzi poslednými. My sme sa tentoraz zamerali otázku správnej izolácie tohto stavebného prvku.

Je polystyrén plast a aké sú možnosti jeho recyklácie?

Polystyrén je v stavebníctve vďaka svojim širokým možnostiam využitia stále obľúbenejším materiálom. Ako je to však so stavebnými polystyrénmi z pohľadu recyklácie? Je vôbec možné považovať polystyrén za plast a akým spôsobom je možná jeho likvidácia či opätovné využitie?

Ako porovnávať tepelnoizolačné vlastnosti polystyrénu - infografika

Pri výbere tepelnoizolačného materiálu na stavbu je kľúčové, aby mal čo najnižšiu schopnosť viesť teplo. Vyjadruje sa parametrom pod názvom: súčiniteľ tepelnej vodivosti λ (lambda). Čím je hodnota λ nižšia, tým lepšie tepelnoizolačné vlastnosti má materiál.

Podlahový polystyrén: výhody a spôsoby využitia

Podlahový polystyrén: poznáte všetky jeho výhody a spôsoby využitia? Podlahový polystyrén je vďaka svojim vlastnostiam priam ideálny na použitie v rôznych podlahových konštrukciách a prináša okamžitú energetickú úsporu. Pozrieme sa na to, prečo sa podlahový polystyrén teší stále väčšej obľube.

Grafitový polystyrén a jeho výhody

Sivý, grafitový polystyrén (GrEPS) je tepelnoizolačný materiál, ktorý zvyšuje účinnosť zateplenia až o 20%, s rovnakou hrúbkou obvodovej steny, ako pri použití bieleho polystyrénu. Výborné tepelnoizolačné vlastnosti a sivú farbu získava pridaním grafitových častíc v procese výroby.

Z čoho všetkého sa dnes stavajú domy.

Preferujete tradičné materiály, alebo nízkonákladovú a ekologickú stavbu? Dokázali by ste bývať v dome vytlačenom na 3D tlačiarni? V súčasnosti je na trhu množstvo moderných stavebných produktov, ktoré umožňujú experimentovať

Zelené strechy v boji proti klimatickým zmenám

Zelené strechy sú efektívny nástroj v boji proti klimatickým zmenám a môžeme očakávať, že ich bude pribúdať stále viac. Aké argumenty hovoria v ich prospech?

Zateplenie fasády sivým polystyrénom

Zateplenie fasády vedie k výraznému zníženiu spotreby tepla na vykurovanie. Tepelnoizolačné vlastnosti sivého polystyrénu sú až o 20 % lepšie v porovnaní s bielym EPS.

Aký význam má zateplenie plochej strechy?

Zateplenie plochej strechy má ekonomický i technický význam. Znižujú sa napr. náklady na vykurovanie, bráni sa úniku tepla cez strop či prehrievaniu domu v lete.

Ako opláštiť predstenový modul WC pomocou uniplatne

Opláštenie modulu WC pomocou UNIPLATNE zvládne bez problémov každý zručný majster. Ide o materiál, ktorý nahrádza sadrokartón a murivo, šetrí čas a práca s ním je veľmi jednoduchá.

Aké sú kritériá pasívneho domu?

Pasívny dom je stále populárnejší, a to kvôli nízkej energetickej náročnosti. Charakterizujú ho perfektná tepelná izolácia, žiadne tepelné mosty, vzduchotesnosť.

7 výhod zateplenia domu

Dobrá tepelná izolácia od pivnice až po strechu sa vyplatí. Aké sú argumenty v prospech perfektného zateplenia?

Ako obnoviť balkón spoľahlivo a jednoducho

Ak potrebujete minimalizovať celkovú hmotnosť a hrúbku vrstiev či usporiť čas, top riešením je balkónový systém s použitím UNIPLATNE a progresívnych materiálov.