Magazín

Magazín

Zateplenie podlahy polystyrénom - postup

Ak hľadáte miesta, ktorými vám doma uniká drahocenné teplo, nezabudnite sa pozrieť pod nohy. Práve podlaha má totiž výrazný podiel na celkovom tepelnom komforte a tepelných únikoch. Účinným riešením je kvalitné zateplenie podlahy. Pozreli sme sa, ako na to.

Zateplenie sokla

Sokel ako väzba medzi obvodovou konštrukciou a základovou konštrukciou patrí medzi veľmi namáhané časti každej stavby. Práve z tohto dôvodu je veľmi dôležité jeho správne zateplenie. Poradíme vám, ako si na zateplenie sokla vybrať správny materiál a na čo všetko sa treba pri výbere sústrediť.

Najvyššie mrakodrapy na svete

V súčasnosti existuje na svete 11 obytných budov s výškou nad 500 metrov. Výšky sú radené podľa najvyššieho prvku danej budovy. My vám predstavujeme prvých päť najvyšších budov, ktoré sú v súčasnosti plne funkčné.

Správne kotvenie fasádneho polystyrénu

Chystáte sa zatepľovať a chcete vedieť, aký je základný postup od vyhotovenia projektu až po úspešnú realizáciu?Pripravili sme pre vás sprievodcu zatepľovaním fasády polystyrénom a ďalšími súvisiacimi krokmi.

Najstaršie budovy na svete

Za stavbu sa považuje akákoľvek konštrukcia, ktorá slúžila na jej užívanie. Na to aby sme o takejto konštrukcii mohli hovoriť ako o stavbe, musí spĺňať napríklad to, že musí byť rozpoznateľná ako budova, musí zahŕňať stavebné práce a byť ako tak kompletná. Predstavujeme vám 5 najstarších zachovaných a voľne stojacich budov sveta.

Dotácia na zateplenie v roku 2020

Už niekoľko rokov je možné na Slovensku čerpať dotácie na zateplenie a v roku 2020 to nebude inak. Pozreli sme sa na to, aké sú podmienky pre získanie tejto dotácie, v akej výške je možné dostať dotáciu na zateplenie a tiež, aký je účel týchto stimulačných opatrení.

Použitie polystyrénu na rodinnom dome - infografika

Použitie polystyrénu na rodinnom dome je široké. V nasledujúcej infografike zhŕňame jeho základné použitie na rodinných domoch.

5 najneobyčajnejších domov na svete, ktoré vás zaujmu.

Vkus je vždy veľmi individuálnou záležitosťou a vyjadriť sa dá naozaj rôznymi spôsobmi. Neraz je to aj práve prostredníctvom domu. Vybrali sme 5 veľmi neobyčajných domov z rôznych kútov sveta, ku ktorým majú ich obyvatelia, prípadne tvorcovia osobitý vzťah. Niektoré sú teda poriadne „úlety“.

Polystyrén a jeho ohňovzdornosť

V súvislosti so stále širším uplatnením polystyrénových stavebných prvkov sa často stretávame s otázkami ohľadom jeho odolnosti voči ohňu. S týmito pochybnosťami sa často stretávame najmä pri zatepľovaní expandovaným polystyrénom a preto sme sa rozhodli pozrieť na túto problematiku bližšie, vecne a bez predsudkov.

Zateplenie terasy: prečo sa oplatí a ako vybrať ten správny materiál?

Terasa je stavebný prvok, ktorý už tak nejako prirodzene patrí k moderným rodinným domom. Terasy sú však veľmi častým prvkom aj v prípade rôznych nákupných centier a iných komerčných budov. Ak ste sa rozhodli pre stavbu terasy, určite by ste mali niečo vedieť o možnostiach jej zateplenia a výhodách, ktoré toto riešenie prináša.

Ideálne teploty v jednotlivých miestnostiach domu - infografika

Aká je ideálna teplota v dome? Tak tá odporúčaná sa líši miestnosť od miestnosti. Pri inej teplote sa cítime komfortne v kúpeľni a iná teplota je ideálna pri zaspávaní v spálni. Aké sú teda ideálne teploty v miestnostiach domu sa pozrieme v nasledujúcej infografike, ktorú sme pre vás pripravili.

Tepelná izolácia základovej dosky: cesta k zníženiu nákladov na energie

Dosiahnuť čo najnižšie energetické nároky je zrejme snom každého majiteľa nehnuteľnosti. Najmä v prípade rodinných domov je tlak na znižovanie energetickej náročnosti najviditeľnejší a nízkoenergetické domy sú stála žiadanejšie. Spôsobov, ako si môžete mesačné výdavky na energie vo vašom vytúženom dome znížiť je viacero a jedným z nich je aj tepelná izolácia základovej dosky, ktorá so sebou prináša množstvo výhod.

Správna izolácia komína: na čo určite nezabudnúť?

Hoci sa to na prvý pohľad nemusí zdať, komín je jednou z najdôležitejších súčastí každého domu a podľa toho je potrebné venovať mu patričnú pozornosť. V praxi sa však stále môžeme stretnúť so zanedbávaním jeho konštrukcie a často sa samotné vlastnosti komína riešia až medzi poslednými. My sme sa tentoraz zamerali otázku správnej izolácie tohto stavebného prvku.

Je polystyrén plast a aké sú možnosti jeho recyklácie?

Polystyrén je v stavebníctve vďaka svojim širokým možnostiam využitia stále obľúbenejším materiálom. Ako je to však so stavebnými polystyrénmi z pohľadu recyklácie? Je vôbec možné považovať polystyrén za plast a akým spôsobom je možná jeho likvidácia či opätovné využitie?

Ako porovnávať tepelnoizolačné vlastnosti polystyrénu - infografika

Pri výbere tepelnoizolačného materiálu na stavbu je kľúčové, aby mal čo najnižšiu schopnosť viesť teplo. Vyjadruje sa parametrom pod názvom: súčiniteľ tepelnej vodivosti λ (lambda). Čím je hodnota λ nižšia, tým lepšie tepelnoizolačné vlastnosti má materiál.

Podlahový polystyrén: výhody a spôsoby využitia

Podlahový polystyrén: poznáte všetky jeho výhody a spôsoby využitia? Podlahový polystyrén je vďaka svojim vlastnostiam priam ideálny na použitie v rôznych podlahových konštrukciách a prináša okamžitú energetickú úsporu. Pozrieme sa na to, prečo sa podlahový polystyrén teší stále väčšej obľube.

Grafitový polystyrén a jeho výhody

Sivý, grafitový polystyrén (GrEPS) je tepelnoizolačný materiál, ktorý zvyšuje účinnosť zateplenia až o 20%, s rovnakou hrúbkou obvodovej steny, ako pri použití bieleho polystyrénu. Výborné tepelnoizolačné vlastnosti a sivú farbu získava pridaním grafitových častíc v procese výroby.

Z čoho všetkého sa dnes stavajú domy.

Preferujete tradičné materiály, alebo nízkonákladovú a ekologickú stavbu? Dokázali by ste bývať v dome vytlačenom na 3D tlačiarni? V súčasnosti je na trhu množstvo moderných stavebných produktov, ktoré umožňujú experimentovať

Zelené strechy v boji proti klimatickým zmenám

Zelené strechy sú efektívny nástroj v boji proti klimatickým zmenám a môžeme očakávať, že ich bude pribúdať stále viac. Aké argumenty hovoria v ich prospech?

Zateplenie fasády sivým polystyrénom

Zateplenie fasády vedie k výraznému zníženiu spotreby tepla na vykurovanie. Tepelnoizolačné vlastnosti sivého polystyrénu sú až o 20 % lepšie v porovnaní s bielym EPS.

Aký význam má zateplenie plochej strechy?

Zateplenie plochej strechy má ekonomický i technický význam. Znižujú sa napr. náklady na vykurovanie, bráni sa úniku tepla cez strop či prehrievaniu domu v lete.

Ako opláštiť predstenový modul WC pomocou uniplatne

Opláštenie modulu WC pomocou UNIPLATNE zvládne bez problémov každý zručný majster. Ide o materiál, ktorý nahrádza sadrokartón a murivo, šetrí čas a práca s ním je veľmi jednoduchá.

Aké sú kritériá pasívneho domu?

Pasívny dom je stále populárnejší, a to kvôli nízkej energetickej náročnosti. Charakterizujú ho perfektná tepelná izolácia, žiadne tepelné mosty, vzduchotesnosť.

7 výhod zateplenia domu

Dobrá tepelná izolácia od pivnice až po strechu sa vyplatí. Aké sú argumenty v prospech perfektného zateplenia?

Ako obnoviť balkón spoľahlivo a jednoducho

Ak potrebujete minimalizovať celkovú hmotnosť a hrúbku vrstiev či usporiť čas, top riešením je balkónový systém s použitím UNIPLATNE a progresívnych materiálov.