Magazín

Zateplenie podlahy polystyrénom - postup

Ak hľadáte miesta, ktorými vám doma uniká drahocenné teplo, nezabudnite sa pozrieť pod nohy. Práve podlaha má totiž výrazný podiel na celkovom tepelnom komforte a tepelných únikoch. Účinným riešením je kvalitné zateplenie podlahy. Pozreli sme sa, ako na to.

Plánujeme zatepliť podlahu

Rozhodnutie zatepliť podlahu je prvým krokom k nižším účtom za vykurovanie a dosiahnutiu väčšieho tepelného komfortu. Zďaleka to však nie sú jediné výhody zateplenia podlahy. V závislosti od typu podlahy a materiálu, ktorý si na izoláciu vyberiete, môžete dosiahnuť napríklad aj účinné tlmenie hluku.

Koľko môžete ušetriť vďaka kvalitnému zatepleniu podlahy? Na túto otázku neexistuje univerzálna odpoveď, keďže závisí od množstva rôznych faktorov. Vo všeobecnosti je ale možné uviesť, že tepelné úniky cez podlahu predstavujú približne 10 až 20 %. Svoju nemalú úlohu zohráva aj to, či ide o zateplenie podlahy na prízemí,v podkroví, prípadne podlahy v pivnici.

Kroky pred realizáciou zateplenia a výber materiálu

Ak ste sa už rozhodli pre zateplenie podlahy, nastal čas na výber materiálu a premyslenie celého procesu. V tomto bode je potrebné ujasniť si, aký typ podlahy ideme zatepľovať. Rozlišujeme totiž podlahy podľa tlakového zaťaženia, umiestnenia a využívania. V prípade zatepľovania podlahy na poschodí rodinného domu sa napríklad oplatí zvoliť produkt s pokročilou krokovou izoláciou. Pred výberom materiálu je teda určite vhodné zohľadniť typ podlahy, jej využívanie či mieru zaťaženia a prispôsobiť tomu výber materiálu tak, aby bol výsledný efekt zateplenia čo najlepší.  

Na zateplenie podláh je možné využiť podlahové dosky z expandovaného polystyrénu EPS, ktorý je ideálny na zatepľovanie podláh s nižším zaťažením. Na zateplenie podláh na poschodiach budú vhodnou možnosťou polystyrénové dosky s prímesou grafitu, ktoré sa postarajú o veľmi dobrú zvukovú izoláciu. Alternatívou k izolačnému materiálu EPS sú dosky z extrudovaného polystyrénu XPS, ktoré je možné využiť aj na podlahy s vyššou mierou zaťaženia.

K samotnému výberu máme pre vás ešte jeden tip – ak je podlaha vybavená vykurovaním, je potrebné zvoliť taký materiál, ktorý je dlhodobo schopný odolávať teplotnému zaťaženiu. Môžu to byť napríklad dosky Austrotherm EPS z expandovaného polystyrénu. Ak už máme vybraný typ výrobku resp. materiál, zostáva si už iba ustrážiť jeho kvalitu. Menej kvalitné výrobky sa môžu po čase deformovať, čím celá podlahová izolácia prakticky stratí svoj význam.

Postup pri zateplení podlahy

Ako príklad použime rodinný dom s jedným poschodím a garážou pre dve osobné autá. Na základe vyššie uvedených informácií o polystyrénových prvkoch sme sa rozhodli, že zateplenie celej podlahovej plochy v rodinnom dome vykonáme práve pomocou nich. Dá sa s nimi ľahko manipulovať a tiež ich nie je problém tvarovo prispôsobiť podlahe.

Pre horné podlažie sme sa rozhodli zvoliť tzv. sivý polystyrén, teda polystyrénové dosky Austrotherm GrEPS. Tie majú vďaka prímesi grafitu lepšie izolačné vlastnosti než dosky z expandovaného polystyrénu, sú tenšie.

Na zateplenie podlahy na prízemí sme vybrali dosky Austrotherm EPS 150, ktoré sa hodia aj pre podlahy s vykurovaním. V tomto prípade je expandovaný polystyrén jednoznačnou voľbou vzhľadom na podlahové vykurovanie kúpeľne a malej práčovne. V oboch prípadoch boli na izolačné dosky umiestnené OSB dosky, nanesená anhydridová vrstva a na nej plávajúca podlaha.

Napokon, nevynechali sme ani garáž, kde na izoláciu podlahy s častým zaťažením sme použili izolačné dosky Austrotherm XPS z extrudovaného polystyrénu vhodného aj pre veľmi veľké zaťaženie. V tomto prípade je možné na izolačné dosky položiť OSB dosky krížom cez seba v dvoch vrstvách. Zateplenia podlahy sa určite netreba obávať. Myslite na to, že je to investícia, ktorá sa vám vo forme úspor za vykurovanie vráti relatívne rýchlo.   

 

Odporúčame vám prečítať aj tieto články: