Magazín

Najstaršie budovy na svete

Za stavbu sa považuje akákoľvek konštrukcia, ktorá slúžila na jej užívanie. Na to aby sme o takejto konštrukcii mohli hovoriť ako o stavbe, musí spĺňať napríklad to, že musí byť rozpoznateľná ako budova, musí zahŕňať stavebné práce a byť ako tak kompletná. Predstavujeme vám 5 najstarších zachovaných a voľne stojacich budov sveta.

 

1) Francúzska mohyla Barnenez

Na západe Francúzska bolo objavené neolitické nálezisko klasifikované ako hrobky s odhadovaným vekom 4850 pred naším letopočtom. Hrobky s jedenástimi vchodmi boli postavené z kameňa, chodby a komnaty rovnako z mohutných skál. Barnenez je postavené z 13 až 14 000 ton kameňa. Obsahuje 11 komôr so samostatnými chodbami. Tento objekt má dĺžku približne 72 metrov, šírku 25 metrov a výšku cez 8 metrov. Mohyla je čiastočne poškodená, pretože bol z nej odoberaný kameň na pracovné účely, avšak aj napriek tomu je pomerne zachovalá.

2) Francúzska nekropola / Francúzsky Tumulus 

Skupina piatich kopcov známa aj ako nekropola je pohrebiskom, ktoré bolo znovuobjavené v r. 1840 a odvtedy priťahuje záujem archeológov a antropológov. Vláda odkúpila tento pozemok, aby pamiatka ostala zachovalá a jeho okolie stále študujú.

3) Francúzske pohrebisko / Francúzsky Saint Michel Tumulus

Bol postavený počas piateho tisícročia pred Kristom. Na vrchu kopca sa nachádza kaplnka sv. Michala, kalvária a vyhliadka. Tumulus St. Michel je megalitická hrobová vyvýšenina nachádzajúca sa východne od Carnacu v Brestónsku (vo Francúzsku). Je to najväčšia pohrebná krypta v kontinentálnej Európe s dĺžkou 125 metrov, šírkou 50 metrov a výškou 10 metrov. V roku 1862 vedci preskúmali tento objekt a našli rôzne sekery, perly, nábytok, nástroje a hroby. Od roku 1889 je objekt klasifikovaný ako národné dedičstvo. Z vrchu pamiatky sa vám naskytne výhľad na záliv Quiberon s jeho ostrovmi.

4) Taliansky „oltár“ / Talianske Monte d´Accoddi

Monte d'Accoddi je neolitické archeologické nálezisko na severe Sardínie, ktoré sa nachádza na území provincie Sassari neďaleko prístavného mesta Porto Torres. Miesto sa skladá z masívne vyvýšeného kamenného základu, ktorý sa považoval za oltár, nakoľko neboli nájdené žiadne komory ani vchody do tohto vyvýšeného “kopca”. Avšak mohol to byť aj chrám, stupňová pyramída alebo mohol slúžiť na pozorovanie, pretože jeho plán je orientovaný so svetovými stranami. Archeologické vykopávky naznačujú, že objekt bol používaný na usmrcovanie zvierat. Patrí medzi prvé známe obetné miesta v západnej Európe a poskytuje pohľad na tieto obetné rituály vykonávané v prehistorickej spoločnosti. Toto miesto získalo označenie najpozoruhodnejšia kultúrna pamiatka na začiatku západného Stredozemia.

5) Škótsky statok / Knap of Howar

Neolitický statok sa nachádza na ostrove Papa Westray v Orkneje v Škótsku. Predpokladá sa, že môže byť najstarším dochovaným kamenným domom v severnej Európe. Skladá sa z dvoch susedných zaoblených obdĺžnikových hrubých stavieb s veľmi nízkymi dverami, ktoré smerujú k moru. Boli postavené a obklopené materiálom, ktorý ich chránil. Nie sú tam žiadne okná, pravdepodobne boli osvetlené ohňom, s dierou v streche, aby sa uvoľnil dym. Aj keď teraz stoja blízko pobrežia, pôvodne by ležali vo vnútrozemí. Steny stále stoja do výšky 1,6 metra a kamenný nábytok je neporušený, čo vytvára živý dojem zo života v dome. Dôkazy z usadlosti svedčia o tom, že obyvatelia chovali hovädzí dobytok, ovce a ošípané, pestovali jačmeň a pšenicu a zbierali mäkkýše.

 

Je možné, že archeológovia zatiaľ neobjavili stavby, ktoré sú ešte staršie od týchto, ktoré sme vám v krátkosti predstavili. Nateraz sú tieto všeobecne považované za najstaršie budovy na svete.

 

Chystáte sa zatepľovať? Prečítajte si tiež 7 výhod zateplenia domu a prečo a ako najlepšie zatepliť povalu?