Magazín

Zateplenie terasy: prečo sa oplatí a ako vybrať materiál?

Terasa je stavebný prvok, ktorý už tak nejako prirodzene patrí k moderným rodinným domom. Terasy sú však veľmi častým prvkom aj v prípade rôznych nákupných centier a iných komerčných budov. Ak ste sa rozhodli pre stavbu terasy, určite by ste mali niečo vedieť o možnostiach jej zateplenia a výhodách, ktoré toto riešenie prináša. 

Terasy sú dlhodobo veľmi obľúbeným architektonickým prvkom a môžu byť súčasťou rôznych typov stavieb. Najčastejšie sa s nimi stretávame v prípade rodinných domov, kedy predstavujú ideálny spôsob, ako rozšíriť úžitkovú plochu domu a zároveň vytvoriť príjemné miesto na posedenie alebo napríklad aj na pestovanie rastlín. 

Aby ste si mohli terasu dlhé roky bezstarostne užívať, je dôležitá nielen správna konštrukcia, izolácia a prípadné zateplenie. Viete, čo všetko je v prípade zateplenia terasy potrebné zohľadniť?

 

Aké sú výhody zateplenia terasy?

Dôvod, prečo sa oplatí investovať do kvalitnej izolácie terasy je jednoduchý. Výrazne totiž predlžuje jej životnosť. Nevyhnutným základom je kvalitná hydroizolácia, no ak si chcete terasu užiť naozaj naplno, určite sa oplatí popremýšľať aj nad jej zateplením. To výrazne redukuje tepelné úniky z vnútorného priestoru a napríklad pri nízkoenergetických domoch je zateplenie terasy už spravidla samozrejmosťou. Zateplením terasy zabránite tomu, aby pod ňou v zime mrzlo, no okrem toho prináša so sebou toto riešenie aj ďalšie výhody. 

Zateplenie terasy vám totiž umožní využívať priestor terasy na ďalšie účely, a to prakticky celoročne. Extrudovaný polystyrén, ktorý sa dnes na zateplenie terás používa najčastejšie má veľkú odolnosť voči tlaku, takže si napríklad na terase budete môcť pokojne zaparovať hoci aj vaše auto. Využitie extrudovaného polystyrénu na tento účel je prakticky neobmedzené a ide o obľúbený materiál nielen v prípade rodinných domov ale aj priemyselných stavieb a komerčných priestorov, ako sú napríklad parkovacie domy.  

Kým kvalitná hydroizolácia vám zabezpečí, že sa nemusíte obávať praskania, nadmernej vlhkosti či dokonca zatekania dovnútra z priestoru terasy, zateplenie vám pomôže dosiahnuť úspory na energiách a rozšíri praktickú využiteľnosť terasy. Hoci sa to nemusí zdať, izolácia terasy je vo všeobecnosti minimálne tak dôležitá, ako jej samotná konštrukcia. 

 

Pred tým, ako sa rozhodnete zatepliť terasu

Predtým, ako začneme uvažovať nad konkrétnym typom izolácie terasy, je potrebné zohľadniť samotný typ terasy. Stretávame sa totiž s terasami v prízemných častiach, kde podkladom je prírodný povrch, na poschodiach budov, kedy je terasa vybudovaná ako predĺžená časť poschodia. Rozlišujeme tiež terasy kryté a nekryté. Konkrétnemu typu terasy je teda potrebné prispôsobiť aj jej izoláciu. Jednotlivé rozdiely si môžeme ilustrovať na konkrétnych príkladoch. 

Ak hovoríme o terase, ktorá je na poschodí stavby, je potrebné uvedomiť si, že táto plocha slúži ako zastrešenie priestoru pod ňou. S ohľadom na to je potrebné, aby takáto terasa mala kvalitne riešenú hydroizoláciu a odvádzanie zrážkovej vody podobne, ako v prípade bežnej strechy. V tomto smere je dôležité uvedomiť si, že poškodenie okolitých konštrukcií a priestorov spôsobuje najčastejšie práve voda. 

Naopak, ak je terasa na prízemí a prírodnom podklade, je potrebné zabezpečiť jej dôkladnú izoláciu tak, aby nedošlo k praskaniu v dôsledku pôdnej vlhkosti. Zjednodušene môžeme povedať, že v tomto prípade je potrebné terasu odizolovať „odspodu“. Zároveň je dôležité dôkladne vyhotoviť okrajové časti terasy. 

 

Vyberáme materiál na zateplenie terasy

Pri jednoduchších terasových konštrukciách a minimálnych nárokoch bol na zatepľovanie terás využívaní expandovaný polystyrén EPS. Omnoho vhodnejším materiálom je však extrudovaný polystyrén XPS, resp. dosky vyhotovené z tohto materiálu. Vyznačujú sa špičkovými termoizolačnými vlastnosťami, minimálnou nasiakavosťou a vysokou odolnosťou voči tlaku. 

Navyše, XPS izolačné dosky sú k dispozícii nielen v rôznych prevedeniach ale aj tvaroh, takže problémom nebude ani zateplenie atypicky tvarovaných terás, prípadne terás so sklonom. Záverom zhrňme, že terasa zateplená kvalitnými doskami z extrudovaného polystyrénu bude lepšie odolávať vlhkosti, pomôže vám ušetriť na energiách a navyše rozšíri možnosti efektívneho využitia tohto priestoru.    

 

Odporúčame vám prečítať aj tieto články: