Magazín

Grafitový polystyrén a jeho výhody

Polystyrén je vynikajúcim tepelnoizolačným materiálom, ktorý prináša stavebníkom i komerčným budovám a domácnostiam energetické a finančné výhody. Efektívne využitie tohto izolantu je však podmienené jeho zložením a optimálnou hrúbkou. Na to, aby vo vonkajších kontaktných systémoch zatepľovania dosahovali výborné tepelnoizolačné vlastnosti, nemusí byť hrúbka predimenzovaná.

Skvelý výkonnostný a cenový pomer predstavuje grafitový polystyrén.

Unikátne zloženie

Sivý, grafitový polystyrén (GrEPS) je tepelnoizolačný materiál, ktorý zvyšuje účinnosť zateplenia až o 20%, s rovnakou hrúbkou obvodovej steny, ako pri použití bieleho polystyrénu (EPS).  Výborné tepelnoizolačné vlastnosti a sivú farbu získava pridaním grafitových častíc v procese výroby.  Vďaka ich obsahu na tepelnoizolačnej doske dochádzak odrazu slnečného žiarenia, ktoré je jedným zo zložiek šírenia tepla od štruktúry grafitových častíc priamo v expandovanom polystyréne.

 

Obrázok.: Minerál Grafit

 

Spĺňa náročné požiadavky

GrEPS sa vyznačuje nielen unikátnym zložením, ale aj vysokou pevnosťou v tlakuodolnosťou voči nárazom vetra. Pre dodržanie súčasných technických noriem je na zateplenie postačujúci EPS s hrúbkou 18 cm. S použitím grafitového polystyrénu je možné pri rovnakej hrúbke izolantu dosiahnuť lepšie tepelnoizolačné vlastnosti v porovnaní s bielym polystyrénom.

 

Optimálna hrúbka

Predimenzovaná hrúbka izolácie automaticky nezabezpečuje lepšie tepelnoizolačné vlastnosti, práve naopak. Príliš hrubá izolácia zvyšuje jej hmotnosť čím zaťažuje konštrukcie, vyžaduje si dlhšie kotvenie a kvalitnejšie lepidlá. Navyšujú sa tak náklady na realizáciu a komplikujú stavebné práce kvôli sťaženej manipulácii s materiálom. Optimálna hrúbka izolácie zabezpečí jej zjednodušenú montáž na obvodové steny budovy, ako aj pri použití na  podlahových  a strešných konštrukciách rôzneho typu.

 

Vysoká návratnosť

Výber tepelnoizolačného materiálu je dôležitý aj z hľadiska úspor. Izolant je jediným prvkom, ktorý zabezpečí návratnosť prostriedkov investovaných do zateplenia budovy a GrEPS sa vyznačuje najrýchlejšou návratnosťou investícií. Rozdiel v cene GrEPS s rôznymi hrúbkami je zanedbateľný v porovnaní s ďalšími nákladmi na nevyhnutné materiály ako sú lepidlá, výstuže a finálne omietky. Preto je potrebné zvoliť takú izoláciu, aby stavebníkovi dlhodobo prinášala okrem kvality života aj úspory.

 

Široké uplatnenie

Špeciálne navrhnutý grafitový polystyrén je ideálny pre nízkoenergetické a pasívne domy, no svoje uplatnenie nachádza pri všetkých druhoch stavieb či rekonštrukciách. Vďaka širokej škále produktov je vhodný pri zatepľovaní interiéru a exteriéru, rodinných a bytových domov, komerčných budov, či priemyselných stavieb.

 

Obrázok.: Sivý polystyrén Austrotherm GrEPS Manzard - dosky na zateplenie šikmej strechy.

 

Bezpečný a nezávadný

Pri výrobe grafitového polystyrénu priamo v bratislavskom závode, nie sú použité žiadne nebezpečné látky, len vodná para. Okrem úspory energie má aj ekologické prednosti. Je 100% recyklovateľný a opäť využiteľný. Nepredstavuje žiadne zdravotné riziká, nie je potrebné používať špeciálne ochranné pomôcky a vďaka svojej nízkej hmotnosti je manipulácia s ním veľmi jednoduchá.

Chystáte sa zatepľovať? Prečítajte si tiež 7 výhod zateplenia domu a prečo a ako najlepšie zatepliť povalu?