Magazín

Sivý - grafitový polystyrén a jeho výhody

 

Polystyrén je vynikajúcim tepelnoizolačným materiálom, ktorý prináša stavebníkom i komerčným budovám a domácnostiam energetické a finančné výhody. Efektívne využitie tohto izolantu je však podmienené jeho zložením.

Sprísňujúce sa normy, ako aj požiadavky investorov na zlepšovanie izolačných vlastností konštrukcií neustále rastú, čo núti výrobcov tepelných izolácií k vývoju stále účinnejších a efektívnejších typov izolačného materiálu. Týmto smerom zdokonaľovania už osvedčených izolačných materiálov sa uberá aj vývoj EPS (expandovaného penového polystyrénu).

Výskum v tejto oblasti dokázal, že výrazne lepšie izolačné vlastnosti sa pri EPS dosahujú prídavkom absorbéru infračerveného žiarenia (grafitových častíc) do základnej matrice penového polystyrénu. Milióny buniek penového polystyrénu s prísadou grafitu pracujú ako tepelné zrkadlo a odrážajú teplo späť k jeho zdroju, čo mimoriadne zlepšuje tepelnú izoláciu grafitových dosiek. Spoločnosť Austrotherm prináša na trh tepelnoizolačné dosky s prímesou grafitu pod názvom Austrotherm GrEPS.

 

Austrotherm GrEPS sú tepelnoizolačné dosky novej generácie, ktoré majú vďaka obsahu grafitových častíc až o 23 % lepšie tepelnoizolačné vlastnosti ako biely EPS pri rovnakej hrúbke. Ide o najnovší typ EPS dosiek využívajúci nanotechnológie pre profesionálne a efektívne zateplenie. S vynikajúcou lambdou 0,031 má doska Austrotherm GrEPS aj pri menších hrúbkach  vysoký tepelný odpor.

Unikátne zloženie

Sivý, grafitový polystyrén Austrotherm GrEPS je tepelnoizolačný materiál, ktorý zvyšuje účinnosť zateplenia až o 23%, s rovnakou hrúbkou obvodovej steny, ako pri použití bieleho EPS.  Výborné tepelnoizolačné vlastnosti a sivú farbu získava pridaním grafitových častíc v procese výroby.  Vďaka ich obsahu na tepelnoizolačnej doske dochádzak odrazu slnečného žiarenia, ktoré je jedným zo zložiek šírenia tepla od štruktúry grafitových častíc priamo v expandovanom polystyréne.

 

Obrázok.: Minerál Grafit

 

Spĺňa náročné požiadavky

GrEPS sa vyznačuje nielen unikátnym zložením, ale aj vysokou pevnosťou v tlakuodolnosťou voči nárazom vetra. Pre dodržanie súčasných technických noriem je na zateplenie postačujúci EPS s hrúbkou 18 cm. S použitím grafitového polystyrénu je možné pri rovnakej hrúbke izolantu dosiahnuť lepšie tepelnoizolačné vlastnosti v porovnaní s bielym polystyrénom.

Optimálna hrúbka

Predimenzovaná hrúbka izolácie automaticky nezabezpečuje lepšie tepelnoizolačné vlastnosti, práve naopak. Príliš hrubá izolácia zvyšuje jej hmotnosť čím zaťažuje konštrukcie, vyžaduje si dlhšie kotvenie a kvalitnejšie lepidlá. Navyšujú sa tak náklady na realizáciu a komplikujú stavebné práce kvôli sťaženej manipulácii s materiálom. Optimálna hrúbka izolácie zabezpečí jej zjednodušenú montáž na obvodové steny budovy, ako aj pri použití na  podlahových  a strešných konštrukciách rôzneho typu.

Vysoká návratnosť

Výber tepelnoizolačného materiálu je dôležitý aj z hľadiska úspor. Izolant je jediným prvkom, ktorý zabezpečí návratnosť prostriedkov investovaných do zateplenia budovy a tepelnoizolačná doska Austrotherm GrEPS sa vyznačuje najrýchlejšou návratnosťou investícií. Rozdiel v cene GrEPS s rôznymi hrúbkami je zanedbateľný v porovnaní s ďalšími nákladmi na nevyhnutné materiály ako sú lepidlá, výstuže a finálne omietky. Preto je potrebné zvoliť takú izoláciu, aby stavebníkovi dlhodobo prinášala okrem kvality života aj úspory.

Široké uplatnenie

Špeciálne navrhnutý grafitový polystyrén je ideálny pre nízkoenergetické a pasívne domy, no svoje uplatnenie nachádza pri všetkých druhoch stavieb či rekonštrukciách. Vďaka širokej škále produktov je vhodný pri zatepľovaní interiéru a exteriéru, rodinných a bytových domov, komerčných budov, či priemyselných stavieb.

 

Obrázok.: Sivý polystyrén Austrotherm GrEPS Manzard - dosky na zateplenie šikmej strechy.

 

Bezpečný a nezávadný

Pri výrobe grafitového polystyrénu priamo v bratislavskom závode, nie sú použité žiadne nebezpečné látky, len vodná para. Okrem úspory energie má aj ekologické prednosti. Je 100% recyklovateľný a opäť využiteľný. Nepredstavuje žiadne zdravotné riziká, nie je potrebné používať špeciálne ochranné pomôcky a vďaka svojej nízkej hmotnosti je manipulácia s ním veľmi jednoduchá.

 

Chystáte sa zatepľovať? Prečítajte si tiež 7 výhod zateplenia domu a prečo a ako najlepšie zatepliť povalu?