Magazín

Ako opláštiť predstenový modul WC pomocou uniplatne

Možnosť nastavenia výšky, ľahšie udržiavanie čistoty, nižšia hlučnosť pri napúšťaní vody do systému aj pri splachovaní – to je len niekoľko z viacerých dôvodov, prečo sú závesné toalety stále viac populárnejšie. Inštalácia WC je vďaka konštrukčným modulom, ktoré možno namontovať priamo na stenu, jednoduchá a aj následné opláštenie predstenového modulu WC pomocou UNIPLATNE zvládne bez problémov každý zručný majster. 

Pracujeme s uniplatňou

UNIPLATŇA je ľahký materiál, s ktorým sa veľmi jednoducho manipuluje a na prácu s ním nám postačí bežné náradie, ako sú pílka či orezávač. Pre použitie v kúpeľni je priam ideálna, vzhľadom na to, že je odolná voči vode a vlhkosti. Okrem toho je vynikajúcim podkladom pre obklady a dlažby, takže opláštenie konštrukcie môžeme zladiť so zvyšným priestorom kúpeľne. 

Keďže je UNIPLATŇA v podstate náhradou muriva a sadrokartónu, efektívne ňou opláštite nielen predstenový modul WC, ale je vhodná aj na opláštenie vane, vytvorenie plôch na osadenie umývadla, prekrytie potrubí, vyrovnanie stien, vybudovanie deliacich priečok atď.  

Čo je však dôležité, použitím UNIPLATNE ušetríte čas. Jednak je to dané jej praktickým rozmerom 2600 x 600 mm, jednak tým, že aplikácia oproti sadrokartónu či murovaniu je výrazne jednoduchšia. UNIPLATŇA je strojovo obojstranne povrchovo upravená doska z tvrdeného polystyrénu, vystužená sklotextilnou mriežkou a pokrytá lepidlom. Z jednej dosky je po prikotvení k podkladu pomocou spojovacích prvkov ihneď hotová stena, ktorú možno okamžite obkladať či omietnuť

Odpadá teda krok, kedy je potrebné napríklad stenu, prácne vybudovanú z pórobetónových tvárnic a lepiacej malty, po vymurovaní pokryť ešte výstužnou sieťkou a lepidlom. Netreba tiež riešiť žiadne pomocné vodiace konštrukcie ako pri sadrokartóne, a teda ani kotvenie o špeciálne konštrukcie. K pozitívam UNIPLATNE patria určite aj výborné tepelnoizolačné vlastnosti a odolnosť voči vysokému zaťaženiu.

Konštrukčné možnosti produktu sú takmer neobmedzené. Prispôsobia sa vašim potrebám a sú vhodné na rekonštrukciu aj novú výstavbu. Ak teda hľadáte kvalitný materiál s dlhou životnosťou, s ktorým sa jednoducho pracuje a ušetrí vám veľa času, UNIPLATŇA je určite vynikajúca voľba.

Postup opláštenia predstenového modulu WC

1. Na osadený a prikotvený predsadený modul WC narežeme potrebný rozmer UNIPLATNE (odporúčaná hrúbka UNIPLATNE je 20 mm).

2. Z UNIPLATNE jednoducho pomocou orezávacieho noža vyrežeme dosky potrebného rozmeru na opláštenie predsadeného modulu zo všetkých strán. Do čelnej dosky vyrežeme otvory na finálne napojenie WC komponentov.

3. Na prichytenie bočných dosiek z UNIPLATNE použijeme kovový spojovací prvok typu T – ten pomocou skrutky a hmoždinky ukotvíme do podkladného muriva.

4. Do pripevnených kovových spojovacích prvkov vložíme nachystané bočné dosky z UNIPLATNÍ. Na prilepenie k podkladu použijeme na styčné hrany lepiaci tmel (prípadne cementový tmel). Následne prilepíme k podkladu a k bočným doskám vrchnú dosku. Ako poslednú prilepíme čelnú dosku.

5. Po oblepení celého predsadeného modulu UNIPLATŇAMI nalepíme na styčné plochy UNIPLATNÍ rohové lišty.

6. Na rohové lišty aplikujeme lepiacu maltu. Po vyzretí lepiacej malty natrieme UNIPLATNE penetračným náterom.

7. Ako finálnu vrstvu použijeme keramický obklad alebo omietku.