Magazín

Správne kotvenie fasádneho polystyrénu

 

Chystáte sa zatepľovať a chcete vedieť, aký je základný postup od vyhotovenia projektu až po úspešnú realizáciu? Pripravili sme pre vás sprievodcu zatepľovaním fasády polystyrénom a ďalšími súvisiacimi krokmi. 

Medzi najpoužívanejšie materiály využívané na zatepľovanie fasád patrí polystyrén, ktorý je na tieto účely veľmi vhodným materiálom. Kvalitným zateplením sa vám podarí účinne znížiť spotrebu tepla na vykurovanie a tiež zlepšiť podmienky bývania. Aby malo zateplenie tú správnu účinnosť a zároveň spĺňalo aj príslušné normy, je nevyhnutná správna montáž a ukotvenie izolačného materiálu

Zatepľovanie stavieb prebieha v rôznych fázach a nie je to úplne jednoduchý proces. Veľmi dôležitá je preto svedomitá a dôkladná príprava. Pred začatím akýchkoľvek prác a už pri samotnom plánovaní vám určite odporúčame, aby ste sa poradili s odborníkom, alebo špecializovanou spoločnosťou. 

Určite platí, že pri troche šikovnosti zvládnete zateplenie fasády aj svojpomocne. Či už sa na to podujmete sami, alebo radšej zateplenie necháte na odborníkov, určite sa oplatí vedieť správny postup od výberu materiálu až po realizáciu. 

 

Najvhodnejší materiál na zateplenie fasády

Overeným materiálom, ktorý sa javí ako jeden z najvhodnejších na zatepľovanie fasády je expandovaný polystyrén, ktorý má vynikajúce izolačné termoizolačné parametre. Siahnuť môžete aj po špeciálnych polystyrénových materiáloch, ktoré sú presne prispôsobené na zateplenie fasády. Takým sú napríklad polystyrénové dosky Austrotherm GrEPS 70 s prídavkom grafitových častíc, ktoré dokážu účinnejšie absorbovať slnečné žiarenie

Takto upravené polystyrénové dosky sú pritom rovnako recyklovateľné, ako dosky z bežného EPS polystyrénu. Ich nepopierateľnou výhodou sú až o 20% lepšie termoizolačné schopnosti v porovnaní s bežným expandovaným polystyrénom.

Grafitové dosky Austrotherm GrEPS ale nie sú zďaleka jedinou možnosťou. Ak vám záleží na tom, aby bola účinná izolácia čo najtenšia, ideálnou voľbou budú dosky Austrotherm Resolution Fasáda, ktoré sú vyhotovené z peny, s obojstranne uzavretou bunkovou štruktúrou. Izolačné vlastnosti tejto dosky navyše zlepšuje vrstva polystyrénu s prídavkom grafitu, ktorá je nanesená z oboch strán. Všetky tieto materiály sú navyše ideálne aj pre nízkoenergetické stavby. 

 

Zateplenie fasády – ako vykonať správne kotvenie a aké sú najčastejšie chyby pri zatepľovaní

Už pri navrhovaní zateplenia určite odporúčame kontaktovať odborníka, ktorý s vami preberie jednotlivé časti procesu zatepľovania a usmerní vás. Výber kvalitného a vhodného materiálu je totiž len jedným z predpokladov správneho a účinného zateplenia. Tým ďalším je bezpochyby správna a odborne vykonaná montáž

Jednou z veľmi dôležitých častí zatepľovania je správne ukotvenie fasádneho polystyrénu. Vykonáva sa pomocou fasádnych hmoždiniekfasádneho tanierika. Spôsoby kotvenia môžu byť rôzne, vo všeobecnosti sa ale odporúča aspoň 6 – 12 fasádnych kotiev na 1 m2. Po zatvrdnutí fasádneho lepidla sa hmoždinky umiestňujú do vyvŕtaných dier v murive. V tomto bode si treba dať veľký pozor na zatvrdnutie lepidla (môže trvať až 2-3 dni), aby ste zabránili dodatočným pohybom izolácie, aj milimetrový pohyb totiž môže byť problémom. Aké sú ďalšie časté chyby pri zatepľovaní? 

Je potrebné uvedomiť si, že čiastočné zateplenie fasády nemá prakticky žiadny význam, bohužiaľ, v záujme čo najväčšieho šetrenia sa niekedy v praxi stretávame aj s takýmito príkladmi. Ďalšou z častých chýb je úplné nezateplenie, prípadne nesprávne zateplenie soklovej časti. Ak sa chcete o zatepľovaní sokla dozvedieť viac, určite nevynechajte náš článok na túto tému. 

Na záver zdôraznime ešte jednu dôležitú zásadu. Tou je pravidlo, že podklad pod zateplením musí byť perfektne vyčistený, hladký a tiež dokonale vysušený. Ak aj ide o staršiu stavbu, vždy je v prvom rade potrebné spoľahlivo odstrániť príčiny vzniku vlhnutia fasády resp. iných častí stavby, ktoré sa chystáte zatepľovať.  Ak sa poradíte s odborníkom, je veľká pravdepodobnosť, že sa týmto chybám vyhnete a zateplenie kvalitným materiálom prinesie očakávané výsledky.

 

Odporúčame vám prečítať aj tieto články: