Magazín

Najvyššie mrakodrapy na svete

 

V súčasnosti existuje na svete 11 obytných budov s výškou nad 500 metrov. Výšky sú radené podľa najvyššieho prvku danej budovy. My vám predstavujeme prvých päť najvyšších budov, ktoré sú v súčasnosti plne funkčné.

1) Burj Khalifa / Burdž chalífa

Mrakodrap známy aj ako Burdž Dubaj alebo Kalifova veža v Spojených arabských emirátoch je najvyššou stavbou sveta. Tento vrchol rebríčka dosiahol svojou výškou 828 metrov z čoho by sa nejednému z nás zatočila hlava. Súčasťou mrakodrapu je hotel Armani na tridsiatich siedmych poschodiach, reštaurácia, rezidencie a apartmány, fitness, bazény, salón SKY, mešita na 158. poschodí a sú tu tie najrýchlejšie výťahy. Na umývanie okien „v nebi“ zrejme treba silný žalúdok. Ten určite mali Vince Reffet a Fred Fugen z Francúzska, ktorí spravili zoskok z vrcholu tohto mrakodrapu, čím sa zapísali do Guinessovej knihy rekordov s rekordným skokom z 828 metrovej výšky.

2) Shanghai Tower / Šanghaj tower

Šanghajská veža je vysoká 632 metrov a je to najvyššia stavba Číny. Má 128 poschodí a nachádzajú sa tu kancelárie, obchodíky, hotel či observatórium. Je zaujímavá najmä svojimi ekologickými prvkami, akými je napr. dvojvrstvová izolačná fasáda, ktorá zabezpečuje, že v lete tu nie je teplo a v zime je zase budova zohrievaná. Na vrchole sú vo fasáde veterné turbíny, ktoré slúžia ako doplnkový zdroj energie pre mrakodrap. Keď prší, voda sa odvádza do podzemných nádrží pod budovou, kde ju pripravia na používanie v mrakodrape. 

3) Abraj Al-Bait Clock Tower / Abrádž al-Bait

Nachádza sa v Saudskej Arábii v meste Mekka a tvorí ju komplex budov, ktoré sú pomenované po islamských symboloch. Najvyššou je 601 metrov vysoký Hotel Tower s najväčšími hodinami na svete o priemere 43 metrov. Ďalšie budovy s výškou 260 metrov nesú názvy Zamzam, čo je islamský prameň a Hagar - tak sa volala služobníčka Abrahámovej manželky Sáry. Komplex dopĺňajú 250 metrov vysoké budovy Makám a Kibla a najnižšie 240 metrové Marwa a Safá.

4) Ping An Finance Center

Veža predstavuje novú generáciu ázijského mrakodrapu. Tvoria ju kancelárie a obchodné aj hotelové priestory. Nachádza sa v čínskom Shenzhene a má výšku 599 metrov. Na vrchole veže sú fasády z nehrdzavejúcej ocele zúžené a tvoria pyramídu, čo jej dodáva hranolový estetický vzhľad. Tvar veže zlepšuje štrukturálne aj veterné vlastnosti, čím znižuje zaťaženie vetrom o 35%. 

5) Goldin Finance 117

Veža známa aj ako China 117 Tower sa nachádza v čínskom meste Tianjin. Je vysoká 597 metrov a tvorí ju 128 poschodí s vilami, obytnými budovami, kanceláriami, hotelmi, maloobchodmi, kongresovým a zábavným centrom. Dizajn najvyšších poschodí dopĺňajú záhrady, kde sa môžete nadýchať čerstvého vzduchu. Samotný vrch budovy tvorý diamant, ktorý slúži ako átrium s preskleným priestorom.

Ďalšie poradie budov s výškou nad 500 m:

6) Lotte World Tower, 554,5 m, Soul v Južnej Kórei

7) One World Trade Cente, 541,3 m, New York v USA

8) Guangzhou CTF Finance Cente, 530 m, Guangzhou v Číne

9) Tianjin CTF Finance Center, 530 m, Tianjin v Číne

10) China Zun, 528 m, Peking v Číne

11) Taipei 101, 508 m, Taipei v Tajvane

Poznámka: poradie platí pre október 2019

 

Odporúčame vám prečítať aj tieto články: